Zahlavi

Projekty OP JAK Špičkový výzkum

AMULET

Úvodním kick-off meetingem bylo v pondělí dne 4. března 2024 zahájeno řešení projektu OP JAK s názvem AMULET: Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies. Projekt je zaměřen na pokročilé inženýrství víceškálových materiálů od subnanometrového designu až po integraci do funkčních architektur pro reálné využití v tzv. klíčových nosných technologiích (Key Enabling Technologies), které představují inovativní technologické oblasti s významným dopadem na ekonomiku a konkurenceschopnost EU.

Laboratoř tandetronu ÚJF AVČR se podílí především na výzkumných záměrech cílených na víceškálové inženýrství pokročilých materiálů, kde se předpokládá použití iontových svazků pro vytváření komplexních hierarchických systémů na mikro a nano úrovni s aplikacemi v senzorice, mikroelektronice a optice. Současně se podílí na výzkumném záměru zabývajícím se materiály pro fotokatalýzu a např. také materiály pro produkci vodíku. V současné době probíhá příprava na nákup a instalaci přístrojů, o které již mnoho let laboratoř usiluje, a to malý skenovací elektronový mikroskop s možností prvkového mapování a přístroj pro in situ analýzu morfologie povrchů na úrovni nm metodou AFM se souběžnou detailní analýzou prostřednictvím Ramanovy spektroskopie. Oba přístroje otevřou zcela nové možnosti analýz nano a mikrostruktur připravovaných v Laboratoři tandetronu s možností nových vědeckých výsledků v oblasti propojení cílené iontové modifikace povrchů s následným vytvořením žádoucích fyzikálních vlastností.

Koordinátorem projektu je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, dalšími partnerskými institucemi kromě ÚJF jsou: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulta a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR a Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Řešitelka za ÚJF: Anna Macková
E-mail: mackova@ujf.cas.cz 

Více na webových stránkách projektu: www.projekt-amulet.cz


FERRMION

Vědci z Laboratoře neutronové fyziky ÚJF se zapojili do řešení OP JAK projektu FerrMion: Feroické multifunkcionality. Ten je zaměřen na výzkum a vývoj technických aplikací feroických materiálů, jako jsou feroelastické slitiny s tvarovou pamětí či multiferoika kombinující jedinečné elektrické, magnetické a mechanické vlastnosti. Plánovaný výzkum pokrývá široké spektrum fyzikálních a technických oborů a slibuje aplikace v energetice, lékařství či robotice.

Laboratoř neutronové fyziky ÚJF se podílí na řešení problematik multiškálového popisu a mikrostrukturního inženýrství feroických materiálů a na materiálovém designu pomocí urychlených částic. Tým ÚJF zároveň od prvního dne běhu projektu pracuje na výběrových řízeních pro nákupy důležitých technologických celků projektu, zejména systému MBE (Molecular Beam Epitaxy). Ten bude využíván pro přípravu feroických hybridních vrstev z kovů vzácných zemin a fulerenu C60, případně pro vytváření speciálních feroických kompozitů pro komponenty Li-iontových baterií.

Koordinátorem projektu FerrMion je Ústav termomechaniky AV ČR. Vedle ÚJF se na projektu podílejí i Fyzikální ústav AV ČR, Univerzita Karlova a České vysoké učení technické v Praze.

Řešitel za ÚJF: Pavel Strunz
E-mail: strunz@ujf.cas.cz

Více o projektu na webových stránkách koordinátora zde.


FORTE

Oddělení jaderné spektroskopie ÚJF je zapojeno do projektu OP JAK s názvem FORTE: Výzkum základních stavebních kamenů hmoty s využitím špičkových technologií. Vědci zapojení do projektu FORTE se soustředí na klíčové otázky v oblasti fyziky elementárních částic a kosmologie. Jejich záměrem je prohloubit poznání o základních složkách hmoty ve vesmíru a interakčních silách. Pro dosažení tohoto cíle plánují vylepšit měření některých parametrů standardního modelu a hledat nové částice, což by mohlo vést k průlomu v jeho chápání. Tým z ÚJF se bude konkrétně podílet na studiu vlastností kvarkového-gluonového plazmatu a silné interakce v experimentu ALICE na urychlovači LHC v CERN.

Koordinátorem projektu je Fyzikální ústav AV ČR, dalšími partnery kromě ÚJF jsou vědci z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Karlovy a Univerzity Palackého v Olomouci.

Řešitelka za ÚJF: Jana Bielčíková
E-mail: bielcikova@ujf.cas.cz

Plné znění tiskové zprávy koordinátora je zde.


RES-HUM

Úvodní porada odborného týmu zahájila řešení projektu OP JAK s názvem RES-HUM: Připravení na budoucnost – porozumění dlouhodobé odolnosti lidské kultury. Za ÚJF je do řešení zapojen tým radiouhlíkového datování z Oddělení dozimetrie záření. Koordinátorem projektu je Masarykova univerzita, dalšími partnery kromě ÚJF jsou Archeologický ústav AV ČR a Národní muzeum. Skupina ODZ ÚJF se v rámci projektu zabývá aplikací a rozvojem radiouhlíkového datování, zejména pro použití v archeologii a paleoekologii, s důrazem na rozvoj metody pro datování velmi malých vzorků.

Velkou výzvou při řešení projektu bude plánované zakoupení preparativního kapalinového chromatografu a zavedení metodik molekulárně specifického datování kostí pomocí aminokyseliny hydroxyprolinu. To umožní přesné datování i kostí s velmi nízkým obsahem kolagenu nebo vysokým obsahem exogenních kontaminantů.

Řešitel za ÚJF: Ivo Světlík
E- mail: svetlik@ujf.cas.cz

Další informace na stránkách projektu zde: https://reshum.muni.cz/


 

EU MŠMT Logo barevné