Zahlavi

Evropské mezinárodní spolupráce

RIANA

1. 3. 2024 byl zahájen projekt RIANA: Research Infrastructure Access in Nanoscience & Nanotechnology, jehož cílem je podpora výzkumu v oblasti nanověd a nanotechnologií. Koordinátorem projektu je Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY, z ÚJF je do projektu zapojena především Laboratoř tandetronu, která poskytne infrastrukturu pro externí uživatele v oblasti nanověd a nanotechnologií či modifikace polovodičových materiálů na atomární úrovni. Konsorcium RIANA zahrnuje 56 vědeckých institucí, které nabízejí přístup k 69 infrastrukturám ve 22 evropských zemích. Projekt je financovaný z programu Horizon Europe.

Kontakt za ÚJF: Anna Macková
E-mail: mackova@ujf.cas.cz

Více informací: https://riana-project.eu/


NEPHEWS

1. 1. 2024 byl zahájen projekt NEPHEWS: Neutrons and Photons Elevating Worldwide Science, jehož hlavním cílem je poskytnout vědcům z celého světa přístup k 21 hlavním výzkumným infrastrukturám v Evropě. Jednou z těchto infrastruktur je i Laboratoř neutronové fyziky ÚJF.

Spolu s nabídkou přístrojového času přispěje tým laboratoře také k pracovním balíčkům „Budování komunity, školení uživatelů a partnerství“, jehož cílem je podpora uživatelů z více zemí (zejména z Afriky a Ukrajiny), a „Komunikace, osvěta a politický dopad“.

V rámci projektu NEPHEWS bude moci mezinárodní vědecká komunita využít celkově téměř 40 tisíc hodin měření. Náklady na vytvoření tohoto strojového času se přiblíží včetně in-kind příspěvků k 20 milionům eur, z toho čtvrtina (4,7 mil.) bude financována z grantu Horizon Europe. 

Kontakt za ÚJF: Pavel Strunz
E-mail: strunz@ujf.cas.cz

Více informací: https://beamtime.eu/


ReMADE@ARI

Projekt ReMade@ARI: RECYCLABLE MATERIALS DEVELOPMENT at ANALYTICAL RESEARCH INFRASTRUCTURES slouží jako ústřední centrum pro vývoj nových materiálů pro cirkulární ekonomiku. Projekt koordinuje přístup k několika desítkám evropských analytických výzkumných infrastruktur (včetně těm z ÚJF) s cílem nastartovat přechod k cirkulární ekonomice. Přechod je nutný z důvodu úbytku omezených zdrojů.

Kontakt za ÚJF: Anna Macková
E-mail: mackova@ujf.cas.cz

Více informací: https://remade-project.eu/


SONORA

Projekt 1. výzvy Pianoforte SONORA (Towards Safe, Optimized and persoNalized radiOlogy and RAdiotherapy procedures for pregnant patients) se zaměřuje na zlepšení přesnosti odhadů dávek na plod v diagnostické a intervenční radiologii a radioterapii, přičemž klade důraz na harmonizaci metod a vývoj nových nástrojů pro personalizaci a optimalizaci léčebných procedur těhotných pacientek. Cílem je vývoj fyzikálních a výpočetních fantomů, zkoumání dávek na plod při různých diagnostických zobrazovacích a radioterapeutických technikách, a vytvoření klinického nástroje pro odhad dávek v protonové radioterapii. Projekt vyústí ve vytvoření průvodce osvědčenými postupy pro provádění odhadu dávek na plod u těhotných nebo potenciálně těhotných pacientek podstupujících radiologické nebo radioterapeutické procedury.

Projekt začal v únoru tohoto roku a je plánován na 4 roky. Koncorcium zahrnuje 17 ústavů z 12 zemí. ÚJF je zapojen hlavně do WP4 (Radiotherapy during pregnancy), jehož cílem je studovat fetální dávky během radioterapie rakoviny prsu. V rámci tohoto úkolu se budeme podílet na měření dávek pomocí různých detektorů uvnitř fantomů simulujících plod v různých fázích těhotenství.

Kontakt za ÚJF: Iva Ambrožová 
email: ambrozova@ujf.cas.cz

Více informací: https://pianoforte-partnership.eu/sonora/


RADNEX

Akronym RADNEXT je zkratkou anglického názvu Sítě radiačních zařízení pro hledání výsledků pro průmysl a výzkum. Cílem projektu je vytvořit síť zařízení a související metodiku ozařování, reagující na rostoucí potřebu ozařování elektronických součástek a systémů; a rovněž nacházet vhodné kombinace různých metod ozařování a simulací pro optimalizaci radiační odolnosti systémů, se zaměřením na hodnocení souvisejících rizik.

Kontakt za ÚJF: Daniil Koliadko
Email: koliadko@ujf.cas.cz

Více informací: https://radnext.web.cern.ch/


SOMPATY

Projekt SOMPATY: Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and Advanced Technology je součástí programu MSC majícího za cíl využít vědeckého potenciálu bývalých sovětských republik. Ze západní strany jsou účastníky kromě ÚJF Technische Universität Ilmenau, Universität zu Lübeck, a také Matematický ústav Národní akademie věd Ukrajiny (ta je po podpisu asociační dohody považována ve vědeckém smyslu za evropskou zemi).

Kontakt za ÚJF: Pavel Exner nebo Jaroslav Dittrich
E-mail: exner@ujf.cas.cz nebo dittrich@ujf.cas.cz

Více informací: https://www.sompaty.eu/


BIOSPHERE

Tříletý projekt EURAMET BIOSPHERE (Metrology for Earth Biosphere: Cosmic rays, ultraviolet radiation and fragility of ozone shield), který byl zahájen v říjnu 2022, si klade za cíl vyvinout potřebné nástroje, metodiky a metrologický rámec pro kvantifikaci vztahu mezi kosmickým zářením, poškozováním ozonové vrstvy a antropogenními emisemi a pro posouzení dopadu kombinovaného sekundárního kosmického záření a UV záření na lidské zdraví.

Projekt zahrnuje konsorcium 22 mezinárodních vědeckých institucí. ÚJF AV ČR je v projektu zapojen hlavně do částí WP1 (Characterisation and adaption of instrumentation for determining the dependence of SCR on PCR and atmospheric parameters) a WP2 (Identifying and quantifying the relationship between cosmic radiation, UV radiation and anthropogenic emission). V rámci WP1 jde zejména o metrologickou charakterizaci a kalibraci mobilního detektoru pro měření neutronové složky sekundárního kosmického záření, v rámci WP2 pak o měření s tímto neutronovým detektorem na čtyřech různých místech v Evropě. Dvě měřicí kampaně (v Aténách a Bruselu) již proběhly, třetí se plánuje letos v létě na observatoři Milešovka.

Projekt 21GRD02 BIOSPHERE čerpá finanční prostředky z Evropského partnerství pro metrologii, spolufinancovaného výzkumným a inovačním programem EU Horizon Europe a zúčastněnými státy.

Kontakt za ÚJF: Iva Ambrožová 
email: ambrozova@ujf.cas.cz

Více informací: https://euramet-biosphere.eu/


EUROfusion

Celoevropský projekt EUROfusion se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti jaderné fúze jako bezpečného a udržitelného zdroje energie. Ústav jaderné fyziky přispívá k cílům stanoveným v Roadmapě projektu EUROfusion svým výzkumem a experimentální infrastrukturou CANAM, ve které ÚJF nabízí otevřený přístup urychlovači řízeným generátorům rychlých neutronů, které jsou velmi žádaným nástrojem pro validaci, optimalizaci a hodnocení bezpečnosti experimentálních i průmyslových jaderně-fúzních zařízení.

S podporou projektu EUROfusion provádí ÚJF výzkum poškození konstrukčních materiálů rychlými neutrony či validační experimenty pro simulace transportu rychlých neutronů materiály relevantními pro výstavbu projektu IFMIF-DONES [https://ifmif-dones.es/].


Kontakt za ÚJF: Martin Ansorge
E-mail: ansorge@ujf.cas.cz

Více informací:  https://euro-fusion.org/