Zahlavi

Novinky

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
15. 11. 2024

Dne 15. listopadu zavítala do Ústavu jaderné fyziky delegace vědců z Japonska. Všichni členové mise, kterou vedl prof. Dr. Kazuhiko Mase z KEK (High Energy Accelerator Research Organization), pracují v oboru vakuové fyziky, urychlovačů, hmotnostních spektrometrů, nebo vakuových vývěv. Po jednání s vedením ÚJF si hosté prohlédli Laboratoř urychlovačové hmotnostní spektrometrie (zařízení MILEA) a také Laboratoř Tandetronu.

14. 11. 2024

Pod označením jarní houby baňky velkokališné se skrývá nejméně jedenáct samostatných druhů. Zjistili to vědci z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, Geologického ústavu AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi a amatérskými mykology z Česka a USA. Objevu nových hub, z nichž dva druhy výzkumníci popsali jako úplně nové, napomohlo měření obsahu arzénu pomocí neutronové aktivační analýzy. Převratnou studii o této vzácné houbě publikoval časopis Mycological Progress.

12. 11. 2024

Celkem tři pracoviště ÚJF se zapojila do Týdne Akademie věd, který probíhal od 4. do 10. listopadu 2024. Po tři dny byl přístupný funkční úkryt civilní ochrany v podzemních prostorách Oddělení dozimetrie záření ÚJF v areálu nemocnice Bulovka v Praze; v pátek a v sobotu mohli návštěvníci vidět dvě důležitá jaderná zařízení v areálu v Řeži.

12. 11. 2024

Projekt RIANA otevřel možnost podávání výzkumných návrhů. Akademičtí pracovníci mohou žádat o bezplatný přístup nejméně ke dvěma z celkem 69 špičkových zařízení pro nanovědu ve 22 zemích Evropy.

16. 10. 2024

Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF (OFTI) má nového vedoucího. S účinností od 1. října 2024 byl do této pozice jmenován RNDr. Filip Křížek, Ph.D. Výběr nového vedoucího probíhal v rámci interního výběrového řízení, přičemž Dr. Křížek byl jediným uchazečem.

04. 10. 2024

Tým vědců ÚJF pod vedením prof. Anny Mackové se ve dnech 23. až 27. září 2024 zúčastnil mezinárodní konference ANP 2024 (Applied Nuclear Physics 2024), která se letos konala v řeckém městě Thessaloniki. Na konferenci celkově zavítalo 200 účastníků z 28 zemí. Během setkání zaznělo na 130 přednášek a prezentováno bylo 30 posterů. Za ÚJF a Laboratoř Tandetronu Oddělení neutronových a iontových metod prezentovali nové vědecké výsledky kromě Anny Mackové také Vladimír Havránek, Romana Mikšová, Olexandr Romaněnko a Eva Štěpanovská.

03. 10. 2024

Dne 1. října 2024 za přítomnosti mnoha osobností vědy i politiky vyvrcholily oslavy 70. výročí založení Evropské organizace pro jaderný výzkum – CERN. Na jeho urychlovačích pracuje též tým vědců z ÚJF. Jedním z členů týmu i je i Dr. Filip Křížek, vedoucí Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF (OFTI), který v rozhovoru popsal dosavadní spolupráci i plány do budoucnosti.

02. 10. 2024

Na observatoři na vrchu Milešovka u Lovosic byla dne 2. října zahájena třetí měřicí kampaň, v rámci níž vědci z 22 zemí světa zapojených do projektu BIOSPHERE hledají vztah mezi příčinami, které způsobují poškozování ozonové vrstvy. Měření koordinuje Oddělení dozimetrie záření ÚJF.

02. 10. 2024

Ve druhém ročníku výběru „zajímavých, inspirativních a aktivních vědkyň“ byla oceněna doc. Jana Bielčíková, která se vedle výzkumu kvark-gluonového plazmatu věnuje také výuce na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Jak se jí podařilo skloubit vědeckou kariéru s péčí o rodinu, nebo co by pomohlo lepšímu rozvoji vědy v Česku? Tyto i další otázky doc. Bielčíkové položil časopis Forbes.

18. 09. 2024

Od pondělí 9. 9. do pátku 13.9. 2024 se sešlo 30 fandů jaderné a částicové fyziky z řad středoškolských studentů na semináři Částicová Praha 2024. Akci organizovali hlavně pracovníci MFF UK, FJFI ČVUT, ÚJF AV ČR a FZU AV ČR.