RNDr. Vladimír Wagner, CSc.
JMÉNO A PŘÍJMENÍ: Vladimír Wagner
DATUM NAROZENÍ: 4.6.1960
MÍSTO NAROZENÍ: Karviná, Česká republika
KVALIFIKACE:
1990: Dokončil jsem aspiranturu v Ústavu jaderné fyziky ČSAV. Tématem aspirantské práce bylo experimentálné studium struktury lichých a sudo-sudých deformovaných jader.
1984: Dokončil jsem studium jaderné fyziky na MFF UK v Praze..
Jazykové znalosti: Angličtina, ruština, polština a trochu němčina..
Počítačové znalosti: Windows, UNIX, VMS, FORTRAN, C
PROFESNÍ DRÁHA:
1990-...: Vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky AVČR, Řež (skupina relativistických těžkých iontů).
1985-1990: Aspirant na oddělení jaderné spektroskopie Ústavu jaderné fyziky ČSAV, Řež.
VĚDECKÁ DRÁHA:
1990-...: Oblast mého současného zájmu je experimentální studium horké a husté jaderné hmoty ve srážkách relativistických těžkých iontů. Na tomto tématu jsem zapojen do práce několika mezinárodních skupin - TAPS, HADES a ALICE. Zabývám se i experimentálním studiem produkce neutronů na tlustých terčích pomocí relativistických protonů pro potřeby zkoumání možností urychlovačem řízených transmutací. Měl jsem možnost pracovat na několika mezinárodních experimentech:
Listopad-prosinec 1990: Studium srážek Ca+Ca při energii 2 GeV/u (GSI Darmstadt, SRN)
Červen-září 1991: Studium produkce neutronů a lehkých nabitých částic v reakcích Au+Au and Bi+Pb při energii 1 GeV/u. Experimenty na urychlovači SIS, GSI Darmstadt, SRN v létě 1991. Informovali jsme o existenci "sqeeze-out" efektu i pro tak vysoké energie těžkých iontů. Tento jev se projevuje silněji pro těžší částice.
Září-říjen 1992: Studium emise neutrálních částic ve srážkách těžkých iontů při energii 50 MeV/u (GANIL Caen, Francie). Fotonový spektrometr TAPS jsme použili pro registraci fotonů s vysokou energií a "přední stěna" s plastikových scintilačních detektorů identifikovala lehké nabité částice, které se vypařovaly z fragmentů zkoumaných následně v magnetickém spektrometru SPEG.
1993 - 1995: Studium produkce neutrálních mezonů ve srážkách těžkých iontů (C+C, Ar+Ca, Ni+Ni, Pb+C, Pb+Pb, Au+Au) při energii 0.1-2.0 GeV/u (GSI Darmstadt, SRN).1996 - 1997: Studium produkce neutrálních mezonů a fotonů s vysokou energií ve srážkách těžkých iontů při energii 10-60.0 MeV/u. Studium produkce neutronů na tenkém wolframovém (W) terči s použitím protonů s energií 190 MeV (KVI Groningen, Holandsko). 1997 – 2000: Studium produkce neutronů na tlustém terči z W and Pb s využitím protonů s energií 0.8 - 2.5 GeV ze synchrofázotronu v SÚJV Dubna (Rusko).
1985-1990: Pracoval jsem ve skupině zabývající se výzkumem lichých a sudo-sudých deformovaných jader pomocí metod jaderné spektroskopie s využitím antikomptonovského spektrometru.
Během své vědecké dráhy jsem publikoval více než šedesát publikací s více než dvě stě citacemi a vedl diplomanty i doktorandy. Přednáším FJFI ČVUT v Praze.
POPULARIZAČNÍ AKTIVITY:
Během posledních let mívám pravidelně přednášky pro veřejnost o tématech týkajících se jaderné astrofyziky na Hvězdárně a planetárium M.Kopernika (Brno) a občas i na Hvězdárně a planetariu VŠB v Ostravě a Hvězdárně ve Valašském Meziříčí . Publikoval jsem několik článků o jaderné fyzice, jejim vztahu s astrofyzikou a metodách urychlovačově řízené transmutace pro časopisy věnující se popularizaci vědy (klasické: Vesmír, Kozmos, Ekonom a internetové: Britské listy, Neviditelný pes a Instantní Atronomické Noviny)...