Zahlavi

Matematická fyzika

(vedoucí Pavel Exner)
 
Skupina matematické fyziky se zabývá studiem jak nerelativistických tak relativistických kvantových systémů, jakými jsou např. v současnosti laboratorně připravované nové materiály a metamateriály, a zkoumá jejich vlastnosti rigorózními matematickými metodami. Zaměřuje se na analýzu spektrálních a transportních vlastností, které mohou být případně indukovány jejich topologickou strukturou. Dále se pak zabývá konstrukcí jejich přesně řešitelných modelů, tvarové spektrální optimalizaci a vývojem odpovídajících matematických metod. Jedná se o jednu z prioritních oblastí matematické fyziky, ve které má skupina v mezinárodní komunitě své pevné místo. To lze dokladovat četnými publikacemi v mezinárodně uznávaných vědeckých časopisech nebo zvanými přednáškami. 
 
Skupina organizuje mezinárodní workshopy a konference. Podrobné informace o aktivitách jejích členů lze najít na stránkách Dopplerova ústavu (viz níže).

Členové skupiny matematické fyziky spolupracují s řadou zahraničních pracovišť se zaměřením od matematiky po experimentální fyziku, jako jsou (v abecedním pořadí) Université Aix-Marseille, TU Graz, FIZ Karlsruhe, IF PAN Warsaw, Israel Institute of Technology, Kanazawa University, Universidad de Santiago de Chile, Stockholm University, Universidad de Valladolid, Cinvestav nebo UNAM (Mexico).

Dopplerův  Institut matematické fyziky

Dopplerův institut je platforma pro spolupráci vědeckých pracovníků pracujících v různých oblastech matematické fyziky a aplikované matematiky. Na formální úrovni se jedná o volné sdružení vědeckých pracovníků z FJFI ČVUT v Praze,  Oddělení teoretické fyziky ÚJF AVČR  a Fakulty přírodních věd  Univerzity v Hradci Králové. Posláním Dopplerova institutu je podpora excelentního výzkumu, utváření synergie mezi různými oblastmi výzkumu, a v neposlední řadě výchova nových generací mladých vědců.