Zahlavi

Studium slabé interakce v β-rozpadu

Nicole online na Isolde

Experimenty na zařízení radioaktivních iontových svazků ISOLDE v laboratoři CERN  se zabývají studiem fyzikálních veličin při měření  rozpadů nestabilních isotopů produkovaných na ISOLDE, které jsou citlivé k vlastnostem elektroslabých interakcí. Měření, do kterých jsou pracovníci našeho oddělení dlouhá léta aktivně zapojeni, jsou prováděna na několika různých experimentálních zařízeních využívajících různé metodiky měření.

Experiment WISArD měří beta zpožděný protonový rozpad isotopu 32Ar. Experimentální aparatura sestává z kryostatu se supravodivým 9T magnetem a soustavy specializovaných částicových detektorů a je nainstalována na svazku radioaktivních iontů, což umožňuje provádět měření online.  Díky tomu, že protonový rozpad probíhá u odražených jader po beta rozpadu za letu, tvar Dopplerovsky deformovaného protonového spektra odráží tvar energetického spektra odražených jader po beta rozpadu, což je veličina citlivá k možné příměsi skalární interakce, zakázané ve standardním modelu elektroslabých interakcí.

VITO na Isolde

Specializovaná beamline VITO umožňuje pomocí “optického pumpování” lasery polarizovat přiváděný svazek iontů z ISOLDE a po implantaci do substrátu umístěném v silném magnetu (1.5T) provádět experimenty s orientovanými jádry – např.  měření úhlových rozdělení emitovaného záření při beta rozpadu orientovaného 35Ar.

Kontaktní osoba:
RNDr. Dalibor Zákoucký, CSc. (zakoucky@ujf.cas.cz)