Zahlavi

Ústav jaderné fyziky AV ČR datuje nálezy archeologické expedice v Ománu

11. 04. 2023

Mezinárodní tým vedený Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, úspěšně zakončil třetí výkopovou sezonu v Ománu. Datování unikátních nálezů radiouhlíkovou metodou a pomocí kosmogenních radionuklidů zajišťuje Ústav jaderné fyziky.

Dva expediční týmy nalezly například pěstní klíny z období první migrace člověka z Afriky nebo jedinečnou kolekci skalních rytin. Během expedice se podařilo objevit mezi až 300 metrů vysokými dunami skořápky vyhynulých pštrosů, fosilní dunu a staré koryto řeky z období, kdy bylo v Arábii výrazně vlhčí podnebí. Na výkopových pracích ve dvou oblastech Sultanátu Omán se podílelo 21 archeologů a geologů z deseti zemí.

 „Naše nálezy, za podpory čtyř různých datovacích metod, poskytnou cenná data pro rekonstrukci klimatu a historie největší písečné pouště světa. Přírodní podmínky formovaly i pravěké osídlení a my se snažíme studovat lidskou adaptabilitu na změny klimatu,“ říká vedoucí expedice Roman Garba, pracovník Archeologického ústavu AV ČR, Praha, a oddělení jaderné spektroskopie ÚJF AV ČR. „Radiouhlíkové datování a datování pomocí kosmogenních radionuklidů provádíme ve spolupráci s Ústavem jaderné fyziky AV ČR, který nově zprovoznil první hmotnostní urychlovačový spektrometr (AMS) v ČR, jenž umožňuje špičkový výzkum v oblasti těchto datovacích metod.“

Ománskou expedici můžete sledovat na twitterovém kanálu (@Arduq_Arabia) a první díl ze série dokumentárního cyklu o výzkumu ve středním Ománu lze nově zhlédnout na YouTube kanálu Akademie věd ČR pod názvem Zvěd (@zvedzved).

Expedice ARDUQ (Archaeological landscape and environmental dynamics of Duqm and Nejd) se konala pod záštitou Ománského ministerstva kultury a turistiky. Výzkumu se zúčastnili vědci z USA, Česka, Velké Británie, Ukrajiny, Íránu, Itálie, Slovenska, Rakouska, Francie a Ománu.

Tiskovou zprávu Akademie věd ČR a Archeologického Ústavu AV ČR, Praha, najdete zde, ke stažení je k dispozici zde.

Foto: Roman Garba