Uplynulo 70 let od založení CERN, na jeho výzkumu se podílí i ÚJF
03. 10. 2024
Dne 1. října 2024 za přítomnosti mnoha osobností vědy i politiky vyvrcholily oslavy 70. výročí založení Evropské organizace pro jaderný výzkum – CERN. Na jeho urychlovačích pracuje též tým vědců z ÚJF. Jedním z členů týmu i je i Dr. Filip Křížek, vedoucí Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF (OFTI), který v rozhovoru popsal dosavadní spolupráci i plány do budoucnosti.
● Co znamená výročí CERNU pro ÚJF a co to znamená pro Vás jako vědce, který CERN pravidelně navštěvuje a podílí se na výzkumu?
Za 70 let své existence se CERN stal vůdčí světovou laboratoří v oblasti částicové fyziky a souvisejících technologií. Účast českých institucí v této organizaci umožňuje našim vědcům a studentům aktivně se podílet na špičkové vědě a přispívat k rozvoji technologií.
● Do jakých projektů je tým ÚJF zapojen?
Vědci z ÚJF jsou v CERN zapojeni ve dvou experimentech. Prvním z nich je experiment ALICE, který ve srážkách ultra-relativistických jader zkoumá kvarkové-gluonové plazma. Kvarkové-gluonvé plazma je formou hmoty, která se nacházela v raném vesmíru asi 1 mikrosekundu po velkém třesku. Tento experiment nám tedy pomáhá pochopit, jaké má tento extrémní stav hmoty vlastnosti a mimo to dává i řadu dalších unikátních informací, například o vlastnostech jader z antihmoty a jejich interakcích s látkou, vzájemných interakcích mezi nejrůznějšími druhy hadronů a podobně. Mimo analýzu fyzikálních dat se v rámci experimentu ALICE naši pracovníci také podílejí na vývoji křemíkových detektorů, respektive na cyklotronu U-120M v Řeži testují jejich odolnost vůči ionizujícímu záření.
Druhou naší aktivitou je účast na menších experimentech na hmotnostním izotopovém separátoru ISOLDE. Na ISOLDE je možné připravit svazky nejrůznějších jader, i těch, která mají velmi krátkou dobu života. V případě experimentu WISArD zkoumáme beta rozpady izotopu argonu 32 a zkoumáme, zda u něj nenalezneme odchylky od teoretického popisu, který bychom očekávali ze Standardního modelu částic a interakcí.
● Co byste CERNU k 70. výročí přál? Jaké jsou plány ÚJF na další spolupráci?
CERN by si měl udržet své výjimečné postavení v rámci světových laboratoří fyziky vysokých energií. K tomu přispěje připravovaný projekt navýšení intenzity svazku LHC, který je plánován na roky 2035 až 2041. V rámci této etapy bychom se rádi účastnili připravovaného experimentu ALICE 3, o kterém se uvažuje, že by nahradil stávající experiment ALICE. Detektor experimentu ALICE 3 posune technické možnosti v oblasti křemíkových detektorů. V současné době se již také diskutuje budoucí urychlovač FCC, který by umožnil dále navýšit energii srážejících se částic. Pro tento urychlovač by pak bylo potřeba vyrazit cca 100 km dlouhý tunel. Do dalších let bych tedy CERNu rád popřál, aby dále posouval hranice moderních technologií a našeho poznání a nacházel na realizaci těchto výzev finanční zdroje.
Kdo byli hosté oslav za ČR?
Oslav výročí založení organizace CERN se zúčastnila řada významných osobností. Českou delegaci vedl ministr pro vědu, výzkum a inovace PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D. Delegaci dále tvořili Jeho excelence velvyslanec ČR při organizaci Spojených národů v Ženevě Ing. Václav Bálek, zástupkyně ministra po vědu, výzkum a inovace Mgr. Jana Havlíková, zástupce ministra pro vědu, výzkum a inovace PhDr. Pavel Doleček, Ph.D., vrchní ředitelka pro vědu, výzkum a inovace Mgr. Dana Bilíková, vrchní ředitelka pro vysoké školy, vědu a výzkum na MŠMT Prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., a předseda Výboru pro spolupráci s CERN Prof. RNDr. Rupert Leitner, DrSc.
Přečtěte si také
- Japonští odborníci na vakuovou fyziku navštívili ÚJF
- Neutronová aktivační analýza v ÚJF pomohla k objevu nových druhů ohrožených hub
- Týden Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky
- Výzva k podávání výzkumných návrhů v rámci projektu RIANA
- Dr. Filip Křížek vedoucím Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF
- Účastnili jsme se konference ANP 2024
- Na Milešovce začala za koordinace ÚJF třetí měřicí kampaň v rámci projektu BIOSPHERE
- Jana Bielčíková z patří dle časopisu FORBES mezi TOP vědkyně Česka
- Ústav jaderné fyziky se podílel na organizaci semináře Částicová Praha
- Oddělení teoretické fyziky ÚJF nově vede Vít Jakubský