
Připojili jsme se k prvnímu ročníku akce Radioaktivní den
21. 02. 2025

Dne 6. února se uskutečnil první ročník akce Radioaktivní den, v jehož rámci měli studenti středních škol možnost setkat se s odborníky v oblasti jaderné a radiační fyziky. V rámci programu mohli zájemci navštívit i dvě pracoviště ÚJF AV ČR, a to Laboratoř mikrotronu umístěnou pod vrchem Vítkov v Praze a také urychlovač AMS Milea, který se nachází v prostorách ÚJF v Řeži. Během dne, který pořádala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze, byly připraveny přednášky, praktická cvičení i panelové diskuze, v jejichž rámci byla účastníkům představena témata spojená s ionizujícím zářením, jeho využitím a radiační ochranou.
Urychlovač Milea pro metodu AMS je zařízení schopné využívat nejcitlivější známou metodu pro stanovení ultrastopových koncentrací nebo extrémně malého množství radionuklidů s delším poločasem rozpadu. Studenti se během exkurze seznámili s metodou radiouhlíkového datování – multidisciplinární aplikace ionizujícího záření, která zahrnuje například oblasti chemie, fyziky i humanitní obory typu archeologie, paleoekologie nebo ochrana ohrožených živočišných druhů. V rámci praktického cvičení se budoucí vysokoškoláci seznámili s metodou zpracování vzorků k datování (určení přibližného staří předmětu) a s principy a používáním analytických metod, včetně využití urychlovačového hmotnostního spektrometru.
Další pracoviště ÚJF, které studenti mohli v rámci Radioaktivního dne navštívit, se nachází poblíž vstupu do Žižkovského tunelu, kde je v prostoru bývalého protiatomového krytu umístěna Laboratoř urychlovače mikrotron. Tento cyklický urychlovač relativistických elektronů umožňuje konvertovat energii elektronů na sekundární svazek fotonů nebo neutronů. Během praktického úkolu měli návštěvníci akce možnost vyzkoušet si jednu z úloh, která se provádí v nemocnicích na medicínských urychlovačích v radioterapii. Pomocí ionizační komory měřili dávkový příkon fotonového svazku ve vodním fantomu. Hlavním cílem bylo proměřit závislost radiační dávky na hloubce ponoru zkoumaného předmětu (přípravku).
Počet návštěvníků akce byl z kapacitních důvodu velmi omezen. O to více nás potěšilo, že se Radioaktivního dne zúčastnili studenti, kteří se o studium jaderné fyziky dlouhodobě zajímají a plánují s tímto oborem spojit svoji profesní budoucnost.
Text byl zpracování s využitím podkladů FJFI ČVUT v Praze.
Přečtěte si také
- ÚJF se podílel na výzkumu moderních bateriových technologií
- Dr. Andrej Kugler představil aktuální stav projektu FAIR-CZ
- Doc. Milan Štefánik je novým vedoucím Oddělení urychlovačů
- ÚJF v květnu uspořádá ReMade@Ari workshop
- V rámci projektů EU nabízí ÚJF využití přístrojového času na svých zařízeních
- Vědecký poradní sbor projektu FAIR-CZ jednal již po desáté
- Iva Synková z ONIM získala Pamětní grant Martiny Roeselové
- Prof. Ondřej Lebeda přednášel na FEL ČVUT
- Byli jsme na slavnostním představení Long Range Plan organizace NuPECC
- Projekt FAIR-CZ pod vedením ÚJF úspěšně pokračuje