Prestižní publikace mladých vědců z ESS Scandinavia-CZ
28. 02. 2018
Na práci projektu ESS Scandinavia-CZ se v ÚJF podílí několik mladých vědců a doktorandů v týmu doc. RNDr. Kristiana Máthise, DrSc.
Dva z nich, RNDr. Klaudia Horváth a RNDr. Gergely Farkas, Ph.D., jsou spolu s K. Máthisem spolupodepsáni pod článkem, shrnujícím část výsledků jejich výzkumu, který vyšel v únorovém čísle mezinárodního odborného časopisu Materials (Materials 2018, 11, 200, impakt faktor 2,654) a je k dispozici v režimu Open Access (doi:10.3390/ma11020200). Spoluautory článku jsou i jihokorejští vědci Heeman Choe a Kwang Seon Shin a také Alexej Vinogradov, působící na Technické Univerzitě v norském Trondheimu.
Článek Investigation of the Microstructure Evolution and Deformation Mechanisms of a Mg-Zn-Zr-RE Twin-Roll-Cast Magnesium Sheet by In-Situ Experimental Techniques (Zkoumání vývoje mikrostruktury a deformačních mechanismů TRC plechu z hořčíkové slitiny Mg-Zn-Zr-RE experimentálními technikami in-situ) popisuje vliv metody plynulého odlévání mezi rotující válce (TRC) a následných tepelných úprav ve slitině deformované za pokojové teploty při použití in-situ neutronové difrakce i akustických emisních technik, a ex-situ měření textury a mikroskopie. TRC, při které se odlévá přímo mezi dvě válce, je i vzhledem k poměrně rychlému tuhnutí materiálu výbornou metodou se slibným potenciálem pro rychlou a levnou výrobu tvárných polotovarů.
Výzkum týmu dále pokračuje, proto se zřejmě brzy dočkáme dalších publikací. Další z členů týmu Mgr. Gergely Németh pracuje například na titanových slitinách zpracovaných metodou Conform ECAP, která umožňuje zmenšit zrna titanových slitin na stovky nm, tedy několikanásobně oproti jejich obvyklé velikosti, což se příznivě projevuje na pevnosti výsledných slitin.
Přečtěte si také
- Japonští odborníci na vakuovou fyziku navštívili ÚJF
- Neutronová aktivační analýza v ÚJF pomohla k objevu nových druhů ohrožených hub
- Týden Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky
- Výzva k podávání výzkumných návrhů v rámci projektu RIANA
- Dr. Filip Křížek vedoucím Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF
- Účastnili jsme se konference ANP 2024
- Uplynulo 70 let od založení CERN, na jeho výzkumu se podílí i ÚJF
- Na Milešovce začala za koordinace ÚJF třetí měřicí kampaň v rámci projektu BIOSPHERE
- Jana Bielčíková z patří dle časopisu FORBES mezi TOP vědkyně Česka
- Ústav jaderné fyziky se podílel na organizaci semináře Částicová Praha