Zahlavi

Podpora z Operačních programů EU pro projekt FAIR-CZ vstoupila již do třetí fáze

30. 04. 2024

Dne 1. ledna 2024 začala již třetí fáze investiční podpory pro projekt FAIR-CZ (dne 26. 4. 2024 byl vydán právní akt k projektu z výzvy OP JAK – Infrastruktury). Cílem projektu FAIR-CZ je maximálně zapojit Českou republiku a českou vědeckou komunitu do budování mezinárodní výzkumné infrastruktury FAIR v Německu.

Koordinátorem projektu s názvem Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty – účast České republiky – OP III. je stejně jako u prvních dvou fází Ústav jaderné fyziky. Partnery projektu jsou Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Slezská univerzita v Opavě a nově také Univerzita Palackého v Olomouci.
Během prvních dvou fází se vědci a vědkyně za koordinace ÚJF zapojili zejména do dodávek detektorů a prvků těchto detektorů, ve třetí fázi už dostanou příležitost podílet se na in-kind dodávkách pro infrastrukturu samotného urychlovače. Konkrétně půjde o dodání vakuových prvků pro iontovody.
Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research GmbH) je nově budovaná velká evropská mezinárodní výzkumná infrastruktura, která je součástí Cestovní mapy ESFRI (Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury). FAIR s celoevropským významem a působností v oblasti jaderné a hadronové fyziky vzniká v Darmstadtu v návaznosti na zdejší německou národní laboratoř GSI (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung). Zahájení plného provozu zařízení je plánováno na rok 2028.

Více o projektu: 
Název: Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty – účast České republiky – OP III
Registrační číslo projektu dle MS2021+: CZ.02.01.01/00/23_015/0008181

 

EU MŠMT Logo barevné