Evropská neutronová scéna se mění i díky spolupráci ILL a ESS
18. 10. 2018
Společné setkání uživatelů zařízení ILL a budoucích uživatelů ESS se konalo ve Světovém obchodním centru ve francouzském Grenoblu ve dnech 10. – 12. října 2018.
Uživatelé zařízení Institutu Laue Langevin (ILL) – významného evropského neutronového zdroje – sdíleli v Grenoblu výsledky svého multidisciplinárního výzkumu a plány budoucích experimentů v ILL.
Situace evropských neutronových zařízení se mění. Koncem letošního roku budou uzavřena dvě neutronová centra a naopak ve švédském Lundu vzniká nové: ESS (European Spallation Source) ERIC. Proto bylo uspořádáno poprvé toto setkání ve spolupráci s ESS ERIC a jeho budoucími uživateli. Přínosy spolupráce mezi ILL a ESS zdůraznily klíčové projevy Sebastiana Smidta (z Řídícího výboru ESS a ILL), Marka Johnsona (náměstka ředitele ILL, Velká Británie) a Andrease Schreyera (vědeckého ředitele ESS).
Tým ESS Scandinavia-CZ zastupoval v Grenoblu Stavros Samothrakitis posterovou prezentací Multi-grain Indexing with Laue Neutron Diffraction a spoluautorstvím prezentace Laue 3D Multi-grain Indexing with Neutrons.
„Naše práce přispěla ke zkrácení experimentálního času z pěti dnů na tři hodiny, což umožňuje lépe využít čas zařízení a provést další experimenty,“ shrnul představené výsledky Stavros Samothrakitis.
Foto: Stavros Samothrakitis
Přečtěte si také
- Japonští odborníci na vakuovou fyziku navštívili ÚJF
- Neutronová aktivační analýza v ÚJF pomohla k objevu nových druhů ohrožených hub
- Týden Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky
- Výzva k podávání výzkumných návrhů v rámci projektu RIANA
- Dr. Filip Křížek vedoucím Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF
- Účastnili jsme se konference ANP 2024
- Uplynulo 70 let od založení CERN, na jeho výzkumu se podílí i ÚJF
- Na Milešovce začala za koordinace ÚJF třetí měřicí kampaň v rámci projektu BIOSPHERE
- Jana Bielčíková z patří dle časopisu FORBES mezi TOP vědkyně Česka
- Ústav jaderné fyziky se podílel na organizaci semináře Částicová Praha