Zahlavi

ČR se blíží k vyššímu stupni členství v projektu FAIR

07. 02. 2024

Ve středu dne 17. ledna 2024 se v reprezentačních prostorech Vila Lanna v Praze uskutečnilo výroční setkání Vědeckého poradního sboru (SAC – Scientific Advisory Committee) projektu FAIR-CZ. V rámci tohoto projektu, jehož koordinátorem je Andrej Kugler z ÚJF AV ČR, je zajišťován český podíl na budování nového evropského urychlovače FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research GmbH). Pražského jednání se zúčastnil vědecký ředitel projektu Paolo Giubellino a ředitel ÚJF Ondřej Svoboda.

Zapojení české strany do budování FAIR je založeno zejména na in-kind dodávkách konkrétních zařízení. Právě úspěšnou realizaci těchto příspěvků členové SAC pochválili.

„SAC velmi kladně hodnotil zejména dokončení ECAL detektoru pro HADES a instalaci detektorové plošiny do nově postavené CBM haly,“ říká Andrej Kugler. Podle jeho slov výbor dále ocenil rozšíření týmu o vědce z FJFI ČVUT v Praze a Palackého univerzity v Olomouci. „Všechny tyto aktivity v součtu přiblížily Českou republiku k získání dalšího, vyššího stupně členství ve FAIR,“ uzavírá Andrej Kugler.

Poradní sbor zároveň vzhledem k značnému zpoždění výstavby tunelů a haly pro pilíř PANDA doporučil omezit testovaní a vývoj detektorů pro tento pilíř v ČR jen na nezbytně nutnou míru.

Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty FAIR je nově budovaná evropská výzkumná infrastruktura. FAIR s působností v oblasti jaderné a hadronové fyziky vzniká v Darmstadtu v návaznosti na výzkum ve zdejší německé národní laboratoři GSI (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung), jejíž kapacity bude rovněž využívat.

FAIR zahrnuje výzkumné programy ve čtyřech vědeckých pilířích: výzkumu stlačené baryonové hmoty (CBM a HADES), anihilace antiprotonů (PANDA), struktury radioaktivních jader, jaderné astrofyziky a souvisejících reakcí (NuSTAR) a atomové a plazmové fyziky i jejich aplikací (APPA).