Zahlavi

Adéla Jagerová získala prestižní Cenu Henriho Becquerela

Wed Jul 03 14:38:00 CEST 2024

Vědecká pracovnice ÚJF RNDr. Adéla Jagerová, Ph.D. získala dne 28. 6. 2024 Cenu Henriho Becquerela. Ocenění uděluje Velvyslanectví Francouzké republiky v ČR nejlepším mladým vědcům a vědkyním zabývajícím se jaderným výzkumem.

Cenu dr. Jagerová obdržela za svoji dizertační práci s názvem „Nanostructuring of monocrystalline ZnO with energetic ion beams for novel optical functional materials“. Dizertace vznikala mimo jiné na urychlovači Tandetron, který je jedním z klíčových zařízení laboratoří ÚJF v Řeži. Dizertační práci vedla vedoucí Laboratoře Tandetronu prof. Anna Macková.

Je to pro mě velká pocta a velkolepé zakončení více než pětiletého výzkumu,“ uvedla k ocenění dr. Jagerová s tím, že díky tomu bude mít příležitost získat během pobytu ve Francii nové zkušenosti a cenné kontakty pro další spolupráce.

„Chtěla bych poděkovat své vedoucí prof. Mackové a všem kolegům, díky kterým jsem získala mnoho zkušeností a jejichž připomínky a pomoc posunuly tuto práci na vyšší úroveň. Věřím, že můj úspěch by mohl motivovat i další studenty a mladší vědce a zároveň ukázat, že se v našem ústavu zabýváme zajímavými a významnými projekty,“ dodala dr. Jagerová.

„Jsem velmi potěšena, že v našem ústavu a naší laboratoři pracují mladí vědečtí pracovníci, jejichž výsledky jsou oceňovány mezinárodní vědeckou komunitou a kteří prokazují, že naše instituce je místem, kde mladí vědci mohou realizovat svůj výzkum na vynikající úrovni. Vždy jsem se pro své studenty snažila udělat maximum, abych pomohla vychovat novou generaci vynikajících vědců, kteří převezmou a dále budou rozvíjet nové vědecké směry v naší instituci a zajistí tak její vědeckou kvalitu a mezinárodní status. Chci poděkovat Adéle Jagerové za její neutuchající entuziasmus a vědecké nasazení, bez kterého by tento skvělý výsledek nebyl možný a velmi jí gratuluji,“ uvedla prof. Anna Macková.

Francouzský fyzik Henri Becquerel, po němž nese ocenění jméno, je nositelem Nobelovy ceny za fyziku, kterou získal v roce 1903 za podíl na objevu přirozené radioaktivity.

Foto: Ondřej Besperát