banner5.jpg
 

Účast na Veletrhu vědy 2017

Již druhým rokem se ÚJF zapojil do organizování Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd ČR ve výstavním areálu v pražských Letňanech. Tentokrát veletrh probíhal od 8. do 10. června. Náš stánek měl velice výhodnou polohu blízko hojně navštěvované ukázky 3D virtuální reality. Předváděla totiž virtuální exkurzi k reaktoru LVR-15, který patří Centru výzkumu Řež, a k našemu zařízení, využívajícímu neutronové kanály tohoto reaktoru. I proto byl náš stánek hojně navštěvován, díky čemuž se objevil i v úvodní pozvánce na veletrh ve čtvrtek ráno před jeho zahájením na obrazovce ČT24.

Zajištění záběrů potřebných pro vytvoření virtuální reality, která vznikla díky spolupráci s kolegy z Centra výzkumu Řež, a odborná pomoc při vytváření scénáře byla naším dalším příspěvkem pro program veletrhu.

 

 


Nasadit speciální brýle, uchopit speciální ovládání a virtuální exkurze k reaktoru LVR-15 může začít (foto Jan Hromádko)

 

Stejně jako minulý rok mělo obrovský úspěch vakuové divadlo, hlavně v podání Vládi Semiana, ale i Petra Chudoby. Svědčí o něm i to, že řada dětských diváků se k našemu stánku vracela několikrát. Vláďa dokázal představení vlastností vakua velice dobře přizpůsobovat věku diváků. Zatímco ve čtvrtek šlo hlavně o žáky základních škol, v pátek jsme diskutovali se středoškoláky a zde už byl opravdu cítit zájem o pochopení fyzikálních zákonitostí, které za představovanými jevy stojí. Zároveň už se dalo s řadou budoucích studentů přírodovědných a technických škol diskutovat o možnostech, jak se dostat k zajímavým oblastem výzkumu v jaderné fyzice. V sobotu šlo ve většině případů o rodiny s dětmi.

Propagaci ústavu zajistila i jeho propagační videa, která se promítala na obrazovce našeho stánku, a také nová populární brožura o ústavu, kterou jsme u stánku zájemcům dávali. Postery informovaly hlavně o našem novém cyklotronu, v jehož nitru se také musí vyskytovat zmiňované vakuum. Zázemí bylo zajištěno Miroslavem Dočkalem.

 


Zanícená diskuze o vlastnostech vzduchoprázdna (foto Ondřej Lukáš).

 

Jedním z příkladů naší činnosti je zkoumání kosmického záření. Kolegové z oddělení ionizujícího záření získali financování velkého projektu, který zkoumá i souvislost ionizujícího kosmického záření a vzniku blesků. Proto na stánku ukazovali vznik výboje v přítomnosti dostatečně vysokého napětí a produkci nosičů náboje pomocí ionizace částicemi vznikajícími v radioaktivním rozpadu. Na připraveném experimentu bylo možné demonstrovat i některé vlastností konkrétního radioaktivního záření. Dagmar Kyselová, Marek Sommer, Jakub Šlégl a Martin Kákona předváděli také přístrojovou sestavu, kterou využívají při svých posledních studentských balónových experimentech, při kterých se zkoumalo kosmické záření i ve výškách přes 30 km.

 


Jak ionizace způsobená radioaktivním zářením umožňuje vznik výboje a blesku (foto Ondřej Lukáš).

 

Zapojili jsme se i do dalších akcí, které se na veletrhu pořádaly. Jednou z nich byla panelová diskuze o budoucnosti energetiky a budoucích zdrojích energie, kterou moderoval Václav Moravec.

Letos veletrh navštívilo ještě více zájemců než loni, kteří si mohli vybírat z  pestrého programu. Mnoho dalších informací i materiálů z veletrhu lze nalézt na jeho stránkách http://www.veletrhvedy.cz/cz/.

 


Zapojili jsme se i do panelových diskuzí, konkrétně do té, která byla zaměřena na budoucí energetiku. Moderuje Václav Moravec, diskutují Martin Mikeska, Dana Drábová, Radomír Pánek a Vladimír Wagner (foto Jan Hromádko).

  • Aktualizace
    : 29 Červen 2017
  • Vytvořeno
    Pondělí, 19 Červen 2017
  • Autor
    Martin Čarek