banner7.jpg
 

Dny otevřených dveří 6. a 7. listopadu 2015

Také letos se v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR uskutečnily v řežském areálu dny otevřených dveří. V pátek 6. listopadu probíhaly návštěvy škol. Studenti se u nás podívali na Oddělení jaderné spektroskopie, kde se dozvěděli, jak jaderné metody pomáhají ekologii či archeologii, případně, jak se dá z rozpadu tritia určovat hmotnost neutrina. Prohlédli si také lineární urychlovač tandetron a náš nový cyklotron. Celkově se v pátek do areálu podívalo 114 studentů.

V sobotu se otevřel areál pro veřejnost. I letos jsme využili předchozí registraci návštěvníků a opět se velmi osvědčila. Exkurze měly velice pohodový průběh a i ohlasy návštěvníků, kterých bylo dohromady 190, byly velice kladné. Podívali se na reaktory i pracoviště anorganické chemie. Z našich zařízení se předvedly tandetron a nový cyklotron. U tandetronu měla obrovský úspěch série pokusů s vakuem, které předváděl kolega Vladimír Semián. Hlavně nafukování maršmelounů za nízkého tlaku nebo „hrnečku vař“ s pěnou na holení každého opravdu zaujalo. Velmi názorná byla také ukázka varu vody za velmi nízkých teplot, ke kterému za nízkých tlaků dochází. Vakuum a jeho udržení je důležitou podmínkou správné funkce urychlovačů. Po těchto ukázkách pak mohli návštěvníci obdivovat náš nově instalovaný cyklotron TR24.

Dny otevřených dveří byly součástí Týdne vědy a techniky. V jeho rámci také vystoupilo několik pracovníků ústavu s přednáškami. Část vystoupení z Týdne vědy a techniky se nahrávala a řadu zajímavostí z různých oborů tak lze sledovat na stránkách této akce.

 


Vláďa Semián a jeho experimenty s vakuem, tentokrát pro školy.


Školy na reaktoru LR-0


Veřejnost tentokrát u chemiků z Ústavu anorganické chemie AV ČR.


Návštěvníci u našeho tandetronu.


Návštěvníci na reaktoru LVR-15 (u horkých komor)

  • Aktualizace
    : 24 Listopad 2015
  • Vytvořeno
    Úterý, 24 Listopad 2015
  • Autor
    Martin Čarek