banner8.jpg
 

Přednáška prof. Robina Grimese v AV ČR

Dne 19. 11. 2015 uspořádal náš ústav ve spolupráci s AV ČR a velvyslanectvím Spojeného království Velké Britanie a Severního Irska přednášku prof. Robina Grimese na téma „Současný stav jaderného výzkumu a vývoje ve Spojeném království“ v budově AV ČR v Praze.

Přednášku zaštítil místopředseda AV ČR RNDr. Jan Šafanda,CSc., za britské velvyslanectví za zúčastnil Dr. Otakat Fojt, Ph.D.,poradce pro vědu a inovace, náš ústav byl reprezentován ředitelem RNDr. Petrem Lukášem, CSc. a velkým počtem odborníků v jaderných oborech.

R. Grimes je profesorem fyziky materiálů na Imperial College v Londýně a hlavním vědeckým poradcem britského ministra zahraničí Philipa Hammonda. V přednášce nás seznámil s historií jaderného výzkumu a energetiky ve Spojeném království a se současnými trendy, které zahrnují plány na revitalizaci jaderné energetiky nejen z hlediska stavby nových jaderných elektráren, ale i výchovy nové generace odborníků potřebných pro tuto oblast. Spojené království totiž přijalo velmi přísný zákon na snižování produkce oxidu uhličitého v energetice a bez jaderných zdrojů nemůže jeho cíle naplnit.

V bohaté diskusi se probíraly otázky transmutačních technologií, přepracování a trvalého ukládání jaderného odpadu a vzdělávání v jaderných oborech. Přednášky se zúčastnilo téměř 40 odborníků z ministerstev, ČEZ, a.s., vysokých škol, ústavů AV ČR a dalších výzkumných institucí činných v oblasti jaderného výzkumu a inženýrství.


Profesor Grimes přednášel opravdu s elánem.


A měl opravdu pozorné posluchače.

  • Aktualizace
    : 24 Listopad 2015
  • Vytvořeno
    Úterý, 24 Listopad 2015
  • Autor
    Martin Čarek