banner1.jpg
 

Vernisáž výstavy o výzkumu hrobky a ostatků Tychona Brahe

V pondělí 11. února 2013 v podvečer proběhla vernisáž nově otevřené výstavy ve foyer budovy Akademie věd na Národní 3. Výstava prezentuje dosavadní hlavní výsledky studia hrobky a ostatků Tychona Brahe. Mezi nejdůležitější patří zjištění, že ostatky patří muži, který se dožil přibližně padesáti let. I další vlastnosti kosterních pozůstatků potvrzují identitu věhlasného dánského astronoma. Ukázalo se také, že Tycho Brahe nepodlehl akutní nebo chronické otravě rtutí. Byly tak vyvráceny spekulace, které se objevily v dřívější době.

 

 

Vernisáže se zúčastnili kromě vědců, kteří se na daných výzkumech podíleli, představitelé institucí výzkumy zaštiťující a realizační tým výstavy. Na slavnostní večer byla pozvána i řada hostů. Krátký proslov pronesl Jan Kučera, který je duší účasti Ústavu jaderné fyziky v tomto projektu, dánský velvyslanec v České republice Christian Hoppe, předseda AV ČR Jiří Drahoš a ředitel ÚJF AVČR Petr Lukáš. Mluvené slovo bylo proloženo hudbou renesanční loutny.

Z vernisáže výstavy, která potrvá až do 22. února 2013 si dovolíme předložit několik momentek. Další informace i fotografie jsou i na stránkách dánského velvyslanectví.

Vernisáž uváděl Jan Kučera a hudebně doprovodil loutnista Přemysl Vacek.

Proslov měl předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Dalším vzácným hostem byl dánský velvyslanec Christian Hoppe.

Závěrečnou řeč před dalším loutnovým vystoupením měl ředitel ÚJF Petr Lukáš.

Řada hostů vernisáže se přímo na výzkumech podílela.

Jak Kučera v diskuzi s dánským velvyslancem a dalšími návštěvníky.

Hosté si pochopitelně neopomněli pečlivě prohlédnout samotnou výstavu.

Fotografie pořídil Ondřej Lukáš

  • Aktualizace
    : 02 Duben 2013
  • Vytvořeno
    Čtvrtek, 14 Únor 2013
  • Autor
    Martin Čarek