banner6.jpg
 

News

Czech presence in FAIR becomes reality

 • Wednesday, 01 February 2017 09:39
 • Last Updated ( Wednesday, 01 February 2017 09:49 )
 • Written by Martin Čarek

Prague, 19 January, 2017: The second meeting of the Scientific Advisory Committee (SAC) of the large research infrastructure FAIR-CZ was held in Vila Lanna on January 19th.

FAIR-CZ is the Czech contribution to a fascinating international endeavor, the construction of a new Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) built within GSI (Helmholtz Centre for Heavy Ion Research) near Darmstadt, Germany. SAC members, prominent internationally renowned scientists Paolo Giubellino, James Rittman and Joachim Stroth, provided advice to the management and scientists of the Czech team realizing FAIR-CZ.

 

Read more: Czech presence in FAIR becomes reality

Čeští vědci se zabydlují ve FAIRu

 • Wednesday, 01 February 2017 09:31
 • Last Updated ( Wednesday, 01 February 2017 09:39 )
 • Written by Martin Čarek

Praha, 19. ledna 2017 : Již druhé setkání Vědeckého poradního výboru (SAC) velké výzkumné infrastruktury FAIR-CZ proběhl ve Vile Lanna 19. ledna.

FAIR-CZ je český příspěvek do fascinujícího mezinárodního počinu, stavby zcela nové Laboratoře pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty (FAIR), stavěné blízko německého Darmstadtu v rámci GSI (Helmoltz centrum pro výzkum s těžkými ionty). Členové SAC, přední, mezinárodně uznávaní vědci Paolo Giubellino, James Rittman a Joachim Stroth poskytovali rady jak managementu, tak vědcům českého týmu, který realizuje FAIR-CZ.

Read more: Čeští vědci se zabydlují ve FAIRu

Nuclear Physics for Cultural Heritage

 • Monday, 05 December 2016 23:47
 • Last Updated ( Monday, 05 December 2016 23:51 )
 • Written by Martin Čarek

NPI scientists participated on the preparation of the topical paper titled "Nuclear Physics for Cultural Heritage", which was realized by the Nuclear Physics Board of the European Physical Society.  The topical paper is focused on enormous progress in the use of nuclear physics techniques to study, characterize and preserve cultural heritage objects and artifacts. This expert review seeks to provide the public with a popular and accessible account of the latest developments in this field.  The contributions from a range of leading specialists explain how applied atomic and nuclear techniques can be used to obtain information that can help us understand the way of life in ancient times and how they can be used to conserve cultural heritage treasures (view leaflet).

 

Read more: Nuclear Physics for Cultural Heritage

Prof. Pavel Exner obdržel Cenu Neuron

 • Monday, 05 December 2016 23:39
 • Last Updated ( Monday, 05 December 2016 23:46 )
 • Written by Martin Čarek

Náš kolega Pavel Exner dostal Cenu Neuron za přínos světové vědě za rok 2016. Ve zdůvodnění ocenění se píše, že Pavel Exner mezinárodní věhlas získal v oboru matematické fyziky. Jako jeden z nejuznávanějších českých badatelů se podílel na založení Evropské výzkumné rady (ERC), která uděluje těm nejlepším vědcům velkorysé granty. Teprve nedávno skončilo jeho funkční období v pozici viceprezidenta. Nyní tak obdržel Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru matematika. Podrobnější informace lze nalézt v informacích právě o kolegovi Exnerovi na stránkách Nadace Ceny Neuron.

Read more: Prof. Pavel Exner obdržel Cenu Neuron

Velice úspěšný Týden vědy a techniky 2016

 • Monday, 14 November 2016 22:05
 • Last Updated ( Monday, 14 November 2016 22:10 )
 • Written by Martin Čarek

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR se rozvinul v největší vědecký festival v České republice. Motto letošního ročníku, který je již šestnáctým, je „Za hranice neznámého“. Odstartoval dne 1. listopadu a skončil v neděli 13. listopadu 2016. Vzhledem k velkému počtu akcí trvá nyní i přes zachování tradičního názvu dva týdny.

 

Read more: Velice úspěšný Týden vědy a techniky 2016

Page 1 of 14