banner5.jpg
 

News

Veletrh vědy 2018 opět naším úspěchem

 • Wednesday, 20 June 2018 14:52
 • Last Updated ( Wednesday, 20 June 2018 15:11 )
 • Written by Jan Weinhold

Již potřetí jsme se stánkem ÚJF zúčastnili Veletrhu vědy, popularizační akce pořádané Akademií věd ČR v rámci projektu Otevřená věda. Proběhl od čtvrtka 7. do soboty 9. června ve dvou halách veletržního areálu PVA EXPO v pražských Letňanech. Stánek připravovali již od středečního odpoledne Vladimír Semián a Miroslav Dočkal s Martinou Lužovou, která na Veletrh dorazila s kufry přímo ze své stáže v ruské Dubně, a díky pomoci Jaroslava Laufky, který zajistil odvoz nás i materiálu. Náš stánek byl opět poměrně malý, ale o to větší byl chvílemi počet zájemců před ním. Protože to nebylo poprvé, pořadatelé s tím počítali a nechali před stánkem dostatek volného prostoru, což se ukázalo jako velmi prozíravé.

Osvědčená tradice i novinky

V některých okamžicích na našem stánku probíhaly i čtyři prezentace zároveň: Vladimír Wagner vysvětloval souvislosti jaderné fyziky a práci ústavu, Vladimír Semián “hrál vakuové divadlo“, Jakub Šlegl či Martina Lužová z ODZ předváděli „uranové bludiště“ a Miroslav Dočkal 3D virtuální realitu letu stratosférického balonu Fík 3. Nezastavilo nás ani stupňující se odpolední horko, které klimatizace haly nestačila dokonale uchladit. Ve čtvrtek nám pomohli s 3D VR prezentací návštěvníkům rovněž její spoluautoři: žáci 9. třídy školy v Žamberku Barbora Cabalková, Zdeňka Kalousová, Štěpán Beran a jejich učitel Jiří Hovorka, s nimiž na letech balónů Fík spolupracujeme. Na vedlejším monitoru zároveň běžel dokument z přípravy letu.


S prezentací 3D virtuální reality ze záběrů letu balonu Fík 3 nám pomohli její spolutvůrci, žáci 9. třídy žamberské ZŠ

Read more: Veletrh vědy 2018 opět naším úspěchem

Spektrometr KATRIN oficiálně zahajuje měření

 • Monday, 11 June 2018 13:49
 • Last Updated ( Thursday, 14 June 2018 10:32 )
 • Written by Jan Weinhold

V německém Technologickém ústavu Karlsruhe (KIT) oficiálně zahajuje v pondělí 11. června 2018 měření spektrometr KATRIN (The KArlsruhe TRItium Neutrino experiment). Jeho cílem je změření klidové hmotnosti elementární částice – neutrina, která je podle objevu neutrinových oscilací nenulová. Na projektu se podílí i ÚJF: skupina elektronové spektroskopie z oddělení jaderné spektroskopie ÚJF se účastnila již zakládání projektu a ve spolupráci s odděleními radiofarmak a urychlovačů ÚJF vyvinula dva typy radioaktivních zdrojů monoenergetických elektronů.

Read more: Spektrometr KATRIN oficiálně zahajuje měření

Předsedkyně Akademie věd otevřela nové radiochemické laboratoře ÚJF

 • Friday, 20 April 2018 11:25
 • Last Updated ( Friday, 20 April 2018 15:34 )
 • Written by Jan Weinhold

 

Prosluněná jarní nálada provázela návštěvu předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v Ústavu jaderné fyziky AV ČR. V doprovodu místopředsedy Jana Řídkého a dalších členů Akademické rady se seznámila s vývojem a úspěchy našeho ústavu v posledních letech.

Základem dobře fungující vědecké instituce jsou schopní vědečtí pracovníci. Vedení ÚJF se podařilo výrazně vylepšit věkovou strukturu a posílit perspektivní vědecké týmy. Velmi úspěšný je náš program podpory postdoktorandů. Ve výběrových řízeních se podařilo získat kvalitní mladé lidi do klíčových skupin ústavu. Dvě třetiny z nich jsou ze zahraničí, zejména z Itálie a Slovenska. Jejich pobyty jsou plánovány na dva roky s možnosti prodloužení o další rok. Ovšem již několik z nich se po ukončení postdoktorandského pobytu stalo kmenovými vědeckými pracovníky v našich týmech. Posílil tak například tým studující perspektivní materiály na našem lineárním urychlovači – tandetronu.

Read more: Předsedkyně Akademie věd otevřela nové radiochemické laboratoře ÚJF

Mikrotron určil materiál pravěkého náramku

 • Friday, 16 March 2018 16:58
 • Last Updated ( Tuesday, 15 May 2018 13:35 )
 • Written by Martin Čarek

 

Urychlovač Mikrotron MT-25 na detašovaném pracovišti ÚJF v karlínském tunelu v Praze pomohl pracovníkovi Muzea Karlovy Vary odpovědět na otázku, zda je nalezený náramek z pozdní doby bronzové z kůry stromu nebo z kůže. Náramek, umístěný v depozitáři zmíněného muzea, pochází z hradiště v katastru Karlových Varů-Drahovic.

Read more: Mikrotron určil materiál pravěkého náramku

Nejlepší práce ÚJF již vybrány

 • Wednesday, 17 January 2018 18:10
 • Last Updated ( Wednesday, 17 January 2018 18:14 )
 • Written by Martin Čarek

ÚJF AV ČR vyhlásil vítěze soutěže o nejlepší práci pracovníků ústavu za poslední tři roky. Přihlášeno bylo osm prací a souborů prací, minikonference s prezentacemi prací proběhla 8. ledna 2018. Grémium po podrobné diskusi o obsahu a významu prací a hlasování doporučilo následující pořadí, které bylo poté schváleno ředitelem ÚJF P. Lukášem.

Read more: Nejlepší práce ÚJF již vybrány

Page 1 of 19