banner5.jpg
 

Novinky

Den otevřených dveří v Řeži

 • Pondělí, 28 Říjen 2013 21:48
 • Aktualizováno ( Pondělí, 28 Říjen 2013 21:50 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V sobotu 9. listopadu 2013 proběhne v areálu v Řeži den otevřených dveří. Tato akce, kterou společně pořádají ÚJV a.s., Centrum výzkumu Řež s.r.o., Ústav anorganické chemie AV ČR v.v.i. a Ústav jaderné fyziky AV ČR, se koná již tradičně každý rok začátkem listopadu v rámci Týdne vědy a techniky AVČR. Pro návštěvníky budou otevřeny ve dvou trasách dva výzkumné reaktory, PET centrum pro produkci radioafarmak, pracoviště jaderné spektroskopie, kde se například zkoumaly ostatky Tychona Braha, pracoviště bórové chemie a chemické laboratoře zaměřené na zkoumání děl starých mistrů. Exkurze budou probíhat od 8:00 do 14:00. Podrobnější informace nejen o navštěvovaných pracovištích jsou zde.

Den předtím pátek 8. listopadu 2013 je vyhrazen pro exkurze středních a základních škol, které také postupně navštíví pracoviště vyjmenovaná v předchozí části.

Týden vědy a techniky AV ČR

 • Pondělí, 28 Říjen 2013 21:38
 • Aktualizováno ( Sobota, 02 Listopad 2013 10:05 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V období od 1. do 15. listopadu proběhne v České republice Týden vědy a techniky AV ČR. V průběhu této tradiční akce proběhne řada přednášek, seminářů, výstav a dnů otevřených dveří na řadě pracovišť nejen Akademie věd ČR. Přednášet pro veřejnost bude i několik našich kolegů. V Praze bude přednášet M. Šumbera o extrémních stavech hmoty, O. Dragoun o neutrinech a v Brně V. Wagner o tom, jak mimozemšťanovi na dálku sdělit, která ruka je pravá a že jsme z hmoty a ne antihmoty. Jeho součástí jsou i dny otevřených dveří pořádané v areálu v Řeži. Detailní popis Týdne vědy a techniky AV ČR a přehled všech akcí lze nalézt na http://www.tydenvedy.cz/.

Konference NIDays 2013 v Praze

 • Pondělí, 21 Říjen 2013 21:59
 • Aktualizováno ( Pondělí, 21 Říjen 2013 22:03 )
 • Napsal uživatel Administrator

Společnost Naitonal Instruments pořádá dne 7. listopadu 2013 konferenci NIDays 2013. Jde o prezentace různých aplikací a systémů pro řízení a kontrolu experimentů. Na konferenci budou prezentovat své zkušenosti i pracovníci našeho ústavu. Náš ústav je také partnerem této konference. Konference proběhne v hotelu Don Giovani v Praze. Bližší informace a program lze nalézt na stránkách konference: http://czech.ni.com/nidays . Případně zde.

Fotky našeho tandetronu v soutěži GISHWHES

 • Pátek, 13 Září 2013 17:53
 • Aktualizováno ( Pátek, 13 Září 2013 17:58 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V nedávné době se využila fotogeničnost našeho Tandetronu. Fotili u nás členové týmu, který se účastní mezinárodní soutěže GISHWHES, jejíž součástí je tvorba fotografií a videí na různá i poněkud ustřelená témata. Takže pro přihlášené týmy jsou vyhlášena témata, na která mají pořídit aranžované fotografie a videa. Na jejich pořízení mají jen velmi krátkou dobu. V letošním roce tak bylo vyhlášeno jako téma za hodně bodů i pořízení fotografie někoho v kostýmu komiksového superhrdiny u urychlovače LHC v laboratoři CERN. Toto se asi nakonec ukázalo být pro většinu účastníků z různých koutů světa neřešitelným problémem, takže se téma na poslední chvíli změnilo na pořízení fotografie v kostýmu superhrdiny u libovolného urychlovače. Ovšem čas pro pořízení a odeslání fotografie byl pouze pár dní. Proto nás jeden z českých studentských týmů poprosil o pomoc. Díky ochotě kolegů na Tandetronu se tak snímky podařilo pořídit a slečny Michaela M. a Zuzana S., které tyto fotky nafotily, je mohly do soutěže GISHWHES 2013 zaslat. Ještě je možné dodat, že soutěž GISHWHES pomáhá i v charitativní oblasti a na základě počtu zúčastněných je dokonce v Guinnessově knize rekordů.

Montáž ze tří fotek je zde:

The European Spallation Source ESS - An Opportunity for Czech Organisations and Companies

 • Pátek, 13 Září 2013 17:36
 • Aktualizováno ( Pátek, 13 Září 2013 17:38 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Workshop The European Spallation Source ESS - An Opportunity for Czech Organisations and Companies” se koná dne 18. září ve Vile Lanna v Praze (www.vila-lanna.cz). Projekt výstavby evropského spalačního zdroje neutronů ESS ve švédském Lundu s plánovaným rozpočtem 1.8 miliardy EUR dnes představuje bezesporu největší budovanou výzkumnou infrastrukturu v Evropě. Tato infrastruktura nabídne velké možnosti budoucím uživatelům experimentálních neutronových metod z vědecké a výzkumné sféry, ale i průmyslovým subjektům zaměřeným na vývoj a inovace. Budování této infrastruktury navíc představuje  mimořádnou příležitost uplatnění pro české firmy, zejména v oblastech strojírenství, přístrojové, laboratorní, měřící a výpočetní techniky. Touto příležitostí je nejenom zapojení do výstavby českého experimentálního zařízení, které plánujeme u budoucího zdroje neutronů instalovat, ale i zapojení do všech výběrových řízení při budování celé infrastruktury.

Cílem workshopu je poskytnout zájemcům z vědecké i komerční sféry informace o aktuálním stavu výstavby ESS, o projektu českého experimentálního zařízení a o připravovaných  výběrových řízeních ESS.

Program ke stažení

Celý článek...

Strana 14 z 19