banner1.jpg
 

Novinky

Předsedkyně Akademie věd otevřela nové radiochemické laboratoře ÚJF

 • Pátek, 20 Duben 2018 11:25
 • Aktualizováno ( Pátek, 20 Duben 2018 15:34 )
 • Napsal uživatel Jan Weinhold

 

Prosluněná jarní nálada provázela návštěvu předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v Ústavu jaderné fyziky AV ČR. V doprovodu místopředsedy Jana Řídkého a dalších členů Akademické rady se seznámila s vývojem a úspěchy našeho ústavu v posledních letech.

Základem dobře fungující vědecké instituce jsou schopní vědečtí pracovníci. Vedení ÚJF se podařilo výrazně vylepšit věkovou strukturu a posílit perspektivní vědecké týmy. Velmi úspěšný je náš program podpory postdoktorandů. Ve výběrových řízeních se podařilo získat kvalitní mladé lidi do klíčových skupin ústavu. Dvě třetiny z nich jsou ze zahraničí, zejména z Itálie a Slovenska. Jejich pobyty jsou plánovány na dva roky s možnosti prodloužení o další rok. Ovšem již několik z nich se po ukončení postdoktorandského pobytu stalo kmenovými vědeckými pracovníky v našich týmech. Posílil tak například tým studující perspektivní materiály na našem lineárním urychlovači – tandetronu.

Číst dále: Předsedkyně Akademie věd otevřela nové radiochemické laboratoře ÚJF

Mikrotron určil materiál pravěkého náramku

 • Pátek, 16 Březen 2018 16:58
 • Aktualizováno ( Úterý, 15 Květen 2018 13:35 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

 

Urychlovač Mikrotron MT-25 na detašovaném pracovišti ÚJF v karlínském tunelu v Praze pomohl pracovníkovi Muzea Karlovy Vary odpovědět na otázku, zda je nalezený náramek z pozdní doby bronzové z kůry stromu nebo z kůže. Náramek, umístěný v depozitáři zmíněného muzea, pochází z hradiště v katastru Karlových Varů-Drahovic.

Číst dále: Mikrotron určil materiál pravěkého náramku

Nejlepší práce ÚJF již vybrány

 • Středa, 17 Leden 2018 18:10
 • Aktualizováno ( Středa, 17 Leden 2018 18:14 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

ÚJF AV ČR vyhlásil vítěze soutěže o nejlepší práci pracovníků ústavu za poslední tři roky. Přihlášeno bylo osm prací a souborů prací, minikonference s prezentacemi prací proběhla 8. ledna 2018. Grémium po podrobné diskusi o obsahu a významu prací a hlasování doporučilo následující pořadí, které bylo poté schváleno ředitelem ÚJF P. Lukášem.

Číst dále: Nejlepší práce ÚJF již vybrány

Letadlo vybavené unikátními přístroji pro detekci kosmického záření absolvovalo výzkumný let nad Českem

 • Pondělí, 11 Prosinec 2017 23:04
 • Aktualizováno ( Pondělí, 11 Prosinec 2017 23:16 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

 

Tým Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky AV ČR uskutečnil dne 29. listopadu 2017 mezinárodní experiment sledující vliv kosmického záření v letecké přepravě. Čeští odborníci společně s kolegy z devíti zemí srovnávali přímo za letu metody a přístroje používané k měření tohoto záření. Výsledky přispějí k vývoji co nejpřesnějšího standardizovaného dozimetru, který bude využíván i na palubách komerčních letadel, a budou zdrojem cenných poznatků pro další rozvoj bezpečnosti letecké dopravy.

Číst dále: Letadlo vybavené unikátními přístroji pro detekci kosmického záření absolvovalo výzkumný let nad Českem

SYNERGI2018 get join basic and applied particle research scientists

 • Neděle, 03 Prosinec 2017 23:57
 • Aktualizováno ( Pondělí, 04 Prosinec 2017 18:26 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

NPI CAS participates in the international project SINE 2020 (Science Innovation with Neutrons in Europe in 2020), which belongs to the framework program HORIZON 2020. The joint event of SINE2020 and other institutions – GEMS, Accelerate, Baltic Tram, Calipso plus, NFFA and Enterprise Network – will be the SYNERGI2018 (Synchrotron and Neutron Radiation Go Industrial) forum, subtitled New Analytical Tools for Engineering Material Science, which will be held from 8 to 9 March 2018 at the NEMO Science Museum in Amsterdam.

Číst dále: SYNERGI2018 get join basic and applied particle research scientists

Celý článek...

Strana 2 z 20