banner6.jpg
 

Novinky

Studentské práce středoškoláků 2014

 • Neděle, 08 Červen 2014 21:21
 • Aktualizováno ( Pondělí, 09 Červen 2014 20:19 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V rámci projektu „Otevřená věda“ vypracovalo v našem ústavu svůj studentský projekt už několik středoškoláků. Naposledy zjišťoval Tomáš Herman z Gymnázia Brno Řečkovice pravděpodobnosti neutronových reakcí na yttriu jako svou maturitní práci. A také jsme připravili fotokomiks o jednom jeho pracovním dnu.

Číst dále: Studentské práce středoškoláků 2014

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek navštívil experiment ALICE

 • Středa, 21 Květen 2014 22:18
 • Aktualizováno ( Středa, 21 Květen 2014 22:22 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Dne 15. května 2014 se uskutečnila v Mezinárodní laboratoři pro jaderný výzkum CERN u Ženevy návštěva  vládní delegace České republiky  vedené místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem. Delegace měla v CERN bohatý program zahrnující mimo jiné setkání s českými vědci a techniky pracujícími v CERN, jednání s Generálním ředitelem CERN Prof. Rolfem Heuerem a prohlídku detektorů ALICE a ATLAS.

Číst dále: Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek navštívil experiment ALICE

Den otevřených dveří pro příbuzné a přátele zaměstnanců v areálu v Řeži

 • Středa, 21 Květen 2014 22:05
 • Aktualizováno ( Pondělí, 26 Květen 2014 21:11 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V sobotu 17. května 2014 se uskutečnil v Řeži den otevřených dveří pro zaměstnance, jejich příbuzné a přátelé. Tato akce se konala poprvé a měla odlehčit klasickému každoročnímu dni otevřených dveří, který už kapacitně nestačí velkému zájmu veřejnosti. Zároveň jsme chtěli udělat akci komornější, kde by bylo možné se více návštěvníkům věnovat.

Akce byla pořádána čtyřmi organizacemi v areálu, podílely se na ní ÚJV a.s., Centrum výzkumu Řež, Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i. a Ústav jaderné fyziky AV ČR, v.v.i.. Naši hosté si tak mohli vybrat ze dvou okruhů. V prvním mohli navštívit cyklotron našeho ústavu, reaktor LVR-15, pracoviště elektronové mikroskopie a naše oddělení jaderné spektroskopie. Ve druhém pak uviděli náš tandetron, reaktor LR-0, VaV PET Centrum a mikroskopii atomárních sil. Před samotnou návštěvou pracovišť bylo možné posedět v kinosále, podívat se na filmy, pročíst si různé materiály a podiskutovat. Po prohlídce jednoho z okruhů se mohli návštěvníci zastavit u svého příbuzného, který v areálu pracuje a ten jim mohl detailně ukázat své pracoviště.

 

Číst dále: Den otevřených dveří pro příbuzné a přátele zaměstnanců v areálu v Řeži

Kolega David Krejčiřík dostal cenu Neuron pro mladé vědce

 • Středa, 21 Květen 2014 21:47
 • Aktualizováno ( Středa, 21 Květen 2014 21:56 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V minulém týdnu se podařilo dosáhnout velkého úspěchu kolegovi Davidu Krejčiříkovi. Ve středu 14. května mu byla předána prestižní Cena Neuron za rok 2014 určená pro mladé vědce do 40 let. A to v oboru matematiky.  Tato cena je každoročně udělována od roku 2010 za vynikající výsledky mladým vědcům v oborech matematika, medicína, společenské vědy (v prvních letech ekonomie), od roku 2013 také v oboru fyzika a od roku 2014 v oboru chemie.

 

Číst dále: Kolega David Krejčiřík dostal cenu Neuron pro mladé vědce

Křest knihy „Perspektivy české energetiky – Současnost a budoucnost“

 • Neděle, 27 Duben 2014 21:09
 • Aktualizováno ( Neděle, 27 Duben 2014 21:25 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Dne 23. března proběhl v budově Národohospodářského ústavu AV ČR v.v.i. křest knihy „Perspektivy české energetiky – Současnost a budoucnost“, kterou napsal kolektiv autorů pod vedením Dany Drábové a Václava Pačese. Několik autorů bylo z ústavů Akademie věd a Vladimír Wagner pak z našeho ústavu. Kniha je pokusem o popsání energetiky a možností České republiky v této oblasti formou, která je přístupná široké veřejnosti Většina autorů se podílela na práci Nezávislé energetické komise NEK II, která vypracovala ideový záměr posledního návrhu aktualizace státní energetické koncepce a jeho konečnou podobu i oponovala.  Knihu lze objednat například v internetové knihkupectví Kozmas.

Číst dále: Křest knihy „Perspektivy české energetiky – Současnost a budoucnost“

Celý článek...

Strana 10 z 16