banner6.jpg
 

Novinky

The European Spallation Source Changes Legal Status as the First ERIC in Scandinavia

 • Pondělí, 14 Září 2015 20:28
 • Aktualizováno ( Pondělí, 14 Září 2015 20:30 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

The European Spallation Source marked an important milestone in its history. Now the organisation is a European Research Infrastructure Consortium (ERIC), a type of legal entity created by the European Commission for governing international research facilities. The European Commission's Director-General for Research and Innovation, Robert-Jan Smits handed over the official ‘plates’ of the ERIC from the Commission to ESS. He was joined by the Swedish Research Minister Helene Hellmark Knutsson, and her Danish counterpart Esben Lunde Larsen, as well as representatives from the partner countries.

Číst dále: The European Spallation Source Changes Legal Status as the First ERIC in Scandinavia

Evropský spalační zdroj neutronů ESS mění právní formu na ERIC

 • Pondělí, 14 Září 2015 20:20
 • Aktualizováno ( Pondělí, 14 Září 2015 20:24 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Evropský spalační zdroj neutronů ESS (European Spallation Source) zaznamenal významný milník ve své historii, organizace změnila svojí právní formu na konsorcium evropské výzkumné infrastruktury. European Research Infrastructure Consortium (ERIC) je typ právní formy vytvořený Evropskou komisí pro řízení mezinárodních výzkumných infrastruktur. Generální ředitel Evropské komise pro výzkum a inovace, Robert-Jan Smits předal ESS přímo na staveništi ESS v Lundu dne 31. 8. 2015 oficiální plaketu ERIC Evropské komise. Ceremoniálu se zúčastnila švédská ministryně pro výzkum Helene Hellmark Knutssona, její dánský protějšek Esben Lunde Larsen a zástupci z partnerských zemí.

Číst dále: Evropský spalační zdroj neutronů ESS mění právní formu na ERIC

Student z ÚJF se účastní projektu “CERN Summer Student 2015”

 • Neděle, 30 Srpen 2015 21:31
 • Aktualizováno ( Neděle, 30 Srpen 2015 21:37 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Student - bakalář Martin Adam, který pracuje v ÚJF ve skupině Michala Šumbery, splnil požadavky pro zařazení do programu „CERN Summer Student 2015“ (viz http://home.web.cern.ch/students-educators/summer-student-programme) a pracuje od 29. června v oddělení IT v mezinárodní laboratoři CERN.

 

Číst dále: Student z ÚJF se účastní projektu “CERN Summer Student 2015”

Návštěva Borise Lazareviče Joffeho v našem ústavu

 • Úterý, 04 Srpen 2015 12:55
 • Aktualizováno ( Úterý, 04 Srpen 2015 12:58 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

V rámci oslav 60. výročí začátku intenzivního rozvoje jaderných oborů a také našeho ústavu nás navštívil 21. července významný ruský teoretický fyzik profesor Boris Lazarevič Joffe (6. 7. 1926). Přiletěl na pozvání našeho ústav a speciálně našeho kolegy Jiřího Hoška, který je s ním již dlouho spojen velmi přátelskými a kolegiálními vztahy. Je to dáno tím, že hlavním vědeckým zájmem Borise Joffeho byla a je teoretická jaderná a částicová fyzika v oblastech silné interakce, tvrdých srážek hadronových systémů a také narušení symetrií v procesech slabé interakce.

Číst dále: Návštěva Borise Lazareviče Joffeho v našem ústavu

V ÚJF AV ČR bude seminář Borise Lazareviče Joffeho

 • Úterý, 14 Červenec 2015 22:07
 • Aktualizováno ( Úterý, 14 Červenec 2015 22:13 )
 • Napsal uživatel Martin Čarek

Ústav navštíví významný ruský teoretik Boris Lazarevič Joffe, který má také řadu vazeb na českou jadernou komunitu. V rámci návštěvy přednese také seminář.

Boris Lazarevič Joffe
(Ruská akademie věd)

Portraits of famous Russian physicists, their physics and my physics with them

Abstrakt: Boris Lazarevič Joffe (narozen 1926) je velmi významný ruský jaderný fyzik. Jeho učiteli byli L. D. Landau, I. J. Pomerančuk a A. I. Alichanov. Jeho hlavní oblastí je sice teoretická jaderná fyzika, velice intenzivně se zabýval hluboce nepružnými procesy v silných interakcích a narušeními symetrií v slabých interakcích. Zároveň však pracoval při vývoji vodíkové bomby v Sovětském svazu, je jedním z posledních žijících pamětníků tohoto programu. Podílel se také na projektu první československé jaderné elektrárny A1 v Jaslovských Bohunicích. Ve své přednášce, která bude v angličtině, se s námi podělí o vzpomínky na světoznámé ruské fyziky a svá setkání s nimi. Po ní předpokládáme besedu o historii jaderné fyziky v Rusku i u nás. Seminář je součástí oslav 60. výročí začátků jaderných oborů v Česku.

Seminář proběhne v úterý 21. 7. 2015 ve 14:00 v zasedací místnosti ÚJF AV ČR.

 

Vladimír Wagner

Celý článek...

Strana 5 z 14